Beskidy to pasmo gór na południu Polski, rozciągające się na długości 600 km. Jest podzielone na kilka pasm górskich, z których najbardziej znane są przylegające do siebie: Beskid Śląski i Beskid Żywiecki. Ze względu na bliskość mocno zurbanizowanych regionów oraz dużą dostępność szlaków rejony te są licznie odwiedzane przez pasjonatów wycieczek górskich oraz rajdów rowerowych. Poniżej kilka propozycji tras dla osób rozpoczynających swoją przygodę z górami w Beskidzie Śląskim, w okolicy Ustronia i Wisły.
Piesze szlaki turystyczne
Czerwony szlak z Ustronia Zawodzie na Równicę.
Trasa średniej trudności, poprowadzona malowniczymi lasami i poprzecinana strumykami. Pod Równicą liczne atrakcje dla dzieci, takie jak tor saneczkowy i plac zabaw oraz kilka punktów gastronomicznych. Powrót tą samą trasą, można też pójść dalej czerwonym szlakiem do Ustronia Polany i wrócić autobusem.
Czerwony szlak z Ustronia Polany na Wielką Czantorię.
Trasa prowadzi grzbietem góry, na granicy z Czechami i wychodzi prosto na szczyt z wieżą widokową. Mniej zaprawieni turyści mogą pokonać część drogi kolejką linową, której stacja mieści się pół godziny od szczytu. Dla amatorów dalszych wędrówek Wielka Czantoria będzie punktem wypadowym na kolejne szlaki.
Niebieski szlak z Wisły Czarne na Baranią Górę.
Trasa biegnie wzdłuż koryta Białej Wisełki, urozmaiconego licznymi kaskadami i wodospadami. Na brzegu rzeki występują liczne uskoki skalne i ciekawostki przyrodnicze oraz geologiczne. Na szczycie Baraniej Góry na turystę czekają piękne widoki, które podziwiać można z wieży widokowej. Trasę trzeba zaplanować na cztery godziny w górę. Drogę powrotną można pokonać tym samym szlakiem lub zrobić pętlę przez Magurkę Wiślaną i Zielony Kopiec.
Rowerowe szlaki turystyczne
Rowerowe szlaki turystyczne oznaczone na mapie prowadzą najczęściej przez główne drogi, pokryte licznymi serpentynami i wąskimi poboczami. Na szczęście Beskid Śląski posiada wiele tras, na których kolarze mogą zakosztować prawdziwie górskich przygód. Należy przy tym zaznaczyć, że trasy górskie, nawet te krótkie i łagodne nie są przeznaczone dla niedzielnych kolarzy ze względu na konieczność pokonywania dużych różnic wysokości.
Pętla z Ustronia Polany przez Wielką Czantorię i Poniwiec.
Trasę można częściowo pokonać kolejką linową, dostosowaną do przewozu rowerów. Dalsza droga przebiega malowniczym grzbietem pasma Wielkiej i Małej Czantorii, pokrywając się ze spacerową Rycerską Ścieżką aż do dzielnicy Poniwiec. Zjeżdżając do głównej drogi, którą prowadzi czerwony szlak rowerowy, można odwiedzić regionalną Izbę Przyrodniczo – Historyczną. Polecana dla początkujących kolarzy górskich ze względu na niski stopień trudności.
Z Wisły na Trzy Kopce Wiślańskie.
To malownicza trasa zmierzająca prosto do jednego z najpiękniejszych punktów widokowych Beskidu Śląskiego. Droga prowadzi turystycznym szlakiem żółtym, utwardzoną drogą. Powrotną drogę można przedłużyć, jadąc kolejno: niebieskim i czarnym szlakiem turystycznym na Dobkę, a następnie zjechać lokalną drogą przez Bukową prosto do Wisły.
Powyżej przedstawione trasy są jednymi z najłatwiejszych. Warto więc, przebywając w okolicy zwiedzić okoliczne góry. Odważniejsi i bardziej wysportowani mogą spróbować swoich sił na rowerach górskich.