Szczyrk na weekend

Szczyrk położony jest w województwie śląskim niedaleko Bielsko-Białej. To urokliwe miasteczko usadowione między wzgórzami co roku przyciąga uwagę licznych turystów, a przede wszystkim fanów sportów zimowych. Mimo tego Szczyrk zaprasza o każdej porze roku zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i chcących odetchnąć po trudach dnia codziennego. Oto krótki przewodnik po głównych atrakcjach tego pięknego miasta!

Nie tylko narty

Szczyrk to prawdziwa mekka dla miłośników wszelkich sportów. Jednak nie tylko zwolennicy nart i snowboardu znajdą tu dla siebie zajęcie, gdyż niezwykle zróżnicowane ukształtowanie terenu i malownicze widoki zachęcają także do aktywności w cieplejsze miesiące. Przede wszystkim warto wspomnieć o możliwościach dla rowerzystów. Dobrym punktem startowym jest deptak ze ścieżką rowerową nad rzeką Żylicą przepływającą przez miasto. Stąd można wyruszyć na liczne szlaki rowerowe opadające miejscowość.

Duże różnice wysokości w obrębie miasteczka pozwalają zarówno na intensywny trening, jak i przyjemny zjazd z górki. To samo dotyczy szlaków pieszych, pasmo górskie Beskidu Śląskiego oferuje w tym miejscu sporo ścieżek o różnym stopniu trudności. Pobliski szczyt Skrzycznego jest jednym z najczęstszych celów wśród turystów i trudno im się dziwić. Góra nie jest wymagająca w zdobyciu, gdyż ma nieco ponad 1200 m n.p.m., mimo to widok z niej bynajmniej nie rozczarowuje. Dostać się na szczyt można zarówno wjeżdżając kolejką krzesełkową, jak i idąc tropem jednego z dwóch szlaków: zielonego i niebieskiego. Całość powinna zająć maksymalnie 2-3 godziny i włożywszy w tym czasie odrobinę wysiłku, można się pochwalić zdobyciem jednej z gór Korony Gór Polskich. Oczywiście jest to najwyższy szczyt w okolicy, ale inne niezliczone wzniesienia i opasające je szlaki nadal czekają na odkrycie!

Noclegi i nie tylko – kilka słów o bazie turystycznej

Trudno zaprzeczyć, że Szczyrk może pochwalić się dynamicznym rozwojem jako ośrodek turystyczny. Jednakże już od lat 70 ubiegłego wieku można go zaliczyć do wypoczynkowych pereł rejonu. Od tego czasu nie spoczywano na laurach i rozbudowywano systematycznie bazę noclegową i gastronomiczną. Dzisiejsza infrastrktura turystyczna (zarówno noclegi, jak i gastronomia) bez wątpienia zaspokoi potrzeby każdego odwiedzającego. Dostępne są zarówno ekskluzywne, komfortowe apartamenty i pensjonaty ze wszystkimi udogodnieniami i znajdujące się w pobliżu stoków, jak i nieco skromniejsze, ale nie mniej przytulne hotele i kwatery prywatne, w których można wynająć tani pokój na urlop w górach. Warto mieć na uwadze, że ze względu na popularność miejscowości najlepiej zarezerwować nocleg o wiele wcześniej – nawet o kilka miesięcy! Gdy mowa o jedzeniu, turystów zachwyci zapewne duży wybór w tej kwestii.

W Szczyrku znajduje się przede wszystkim sporo karczm specjalizujących się w tradycyjnej kuchni regionalnej, lecz fani nowoczesnych i międzynarodowych dań, jak pizza czy burgery, także znajdą coś dla siebie. Podsumowując, Szczyrk to miejscowość polecana szczególnie osobom aktywnym, które cenią sobie różnorodne sporty przez cały rok, lecz potrzebują także odpowiednich udogodnień w kwestii noclegów i gastronomii. W miejscu tym doprawdy trudno o nudę!

Śnieżne szaleństwa dla każdego!

Szczyrk jako miejscowość wypoczynkowa charakteryzuje się sezonem turystycznym trwającym w zasadzie przez cały rok. Specyficzne warunki klimatyczne regionu sprawiają, że w zimowe miesiące można zwykle liczyć na grubą pokrywę śnieżną na stokach. Ten fakt sprawia, że Szczyrk stał się stolicą sportów zimowych tej części kraju. Poza skoczniami dla profesjonalistów zdecydowany prym wiedzie tutaj kilka ośrodków narciarskich. Wśród nich zdecydowanie trzeba wymienić Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Oferuje on 5 wyciągów na stoku Skrzycznego, a także infrastrukturę sportową na miesiące letnie, np. korty tenisowe. Drugim dużym, a w zasadzie jednym z największych ośrodków w Polsce jest Szczyrk Mountain Resort położony w pobliżu szczytu Wierch Pośredni. 23 km tras o różnym stopniu trudności pozwolą stawiać pierwsze kroki na nartach i snowboardzie, szlifować umiejętności, jak i oddawać się pełni zimowej zabawy! Poza najdłuższą w mieście koleją linową czynną cały rok, na uwagę zasługuje wybudowany niedawno kompleks górskich tras rowerowych, których stopień trudności również łatwo jest dostosować do swoich potrzeb i możliwości.

Powyżej wspomniane miejsca to propozycje najczęściej polecanych ośrodków narciarskich, lecz Szczyrk oferuje jeszcze znacznie więcej miejsc do zimowych zjazdów. Jak widać miejscowość ta nie powinna znudzić się zbyt szybko miłośnikom śnieżnego szusowania!